Blog

Bilgi her şeydir, paylaştıkça gelişir.

Çarşamba, 09 Eylül 2020 09:59

Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Ağızdan ağza pazarlama nedir?Ağızdan ağza pazarlama, işletmeniz veya ürününüz hakkında bilgi yaymanın kolay bir yoludur. İşte WOMM'nizi optimize etmek için bazı ipuçları.
En son ne zaman bir şey yaşadığınızı ve bunu arkadaşlarınıza anlatmak zorunda kaldığınızı hatırlıyor musunuz? Yeni açılan bir restoran veya mağaza ya da kullanmaya başladığınız en son gadget olabilir. Bu konu hakkında konuşuyor veya tweetliyor olsanız da, ağızdan ağza pazarlamayı (WOMM) harekete geçiren şey bu paylaşma heyecanıdır.

Bugünlerde, pazarlama yöneticilerinin% 64'ü ağızdan ağza pazarlama en etkili yöntem olduğuna inanıyor. Hepimiz ağızdan ağza pazarlama hakkında bir şeyler duymuş ve bunu düzenli olarak deneyimlemiş olsak da, ağızdan ağza pazarlama stratejinizi ilerletmenin hala birçok yolu var.

Aşağıda, temel terimlerden kulaktan kulağa pazarlamayı diğer tüm türlerinden ayıran ve bu güçlü pazarlama stratejisiyle ilgili her şeyi ele alıyoruz.

Ağızdan ağza pazarlama nedir?

Ağızdan ağza pazarlama (veya ağızdan ağıza reklam), bir işletmenin ürünleri, hizmetleri veya markaları hakkında kendiliğinden konuşmaya motive etmek için yarattığı eylemlerdir. Ağızdan ağza pazarlama aynı zamanda deneyimlerini paylaşan ve sizin adınıza başkalarına tavsiyede bulunma eylemlerini ifade eder.

İşletmeniz için ne anlama geliyor? Müşteriler aslında sizin için pazarlama yapıyor! Doğrudan ağlarına, genellikle şahsen veya sosyal medyada tanıtım yapıyorlar, bu da ağızdan ağza pazarlamayı sadece uygun maliyetli değil, aynı zamanda çok değerli kılıyor.

Kulaktan kulağa iletişim genellikle müşterinin yaşadığı bir olay tarafından tetiklenir. İster harika bir müşteri hizmeti isterse satın alma ile birlikte ücretsiz bir hediye olsun, tetikleyiciler markanızı rekabetten ayırır. 

WOM pazarlaması neden önemlidir?

Önceleri ağızdan ağza pazarlama, gittiğiniz yerlerin ve fiziksel olarak etkileşimde bulunduğunuz insanların sayısı ile sınırlıyken, şimdi zaman değişti.

Şimdi, çevrimiçi ve sosyal medya sayesinde, paylaştıklarınız yalnızca birkaç saniyede milyonlara ulaşabilir. Ve ağızdan ağza sözler sadece bir etkileşimden sonra bitmez - biri diğerine söyler, diğeri vb. Her paylaşımda, yeniden paylaşımda veya tekrar tweet'le ağızdan ağza pazarlama, üstel büyüme potansiyeli taşır.

Ancak WOMM'un gerçekten öne çıktığı nokta, yüksek güven seviyesidir. Bir Nielsen raporuna göre, insanların% 92'si kulaktan kulağa ya da tanıdıklarının yönlendirmelerine, harekete geçmek için reklamlardan daha çok güveniyor. Bir kişi bir arkadaşının veya aile üyesinin belirli bir marka hakkında övündüğünü gördüğünde, satın alma olasılığının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ağızdan ağza reklamcılığın etkileri?

Ağızdan ağza reklamcılık pek çok şekilde oluşturabilirsiniz. Ancak en iyi yollardan biri, olumlu müşteri yorumları almaktır. İnsanların% 90'ı bir işletmeyi ziyaret edip etmemeye karar vermeden önce yorumları okur ve% 72'si yalnızca olumlu yorumları okuduktan sonra bir satın alma işlemini gerçekleştirir.

Ayrıca, iyi incelemeler markanızın sosyal kanıtını oluşturmanıza ve çevrimiçi itibarınızı artırmanıza yardımcı olur - hem görünürlük kazanmanın hem de daha fazla insanın sizin hakkınızda konuşmasını sağlamanın harika bir yolludur.

Müşteri incelemeleri, diğer kanallara ve platformlara genişlemenize de olanak tanır. Diyelim ki biri Facebook'ta sizin hakkınızda bir yorum yazıyor. Bu inceleme daha sonra diğer kanallarda da aranabilir ve paylaşılabilir. En iyi incelemelerden bazılarını kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya hatta kendi web sitenizde referans olarak yayınlayabilirsiniz.

Ağızdan ağza reklamcılığın nasıl oynayabileceğine dair adım adım bir örnek:

Kış dönemi başlamak üzere ve Ayşe ve Fatma baca temizleme hizmetlerinden bahsediyor.
Ayşe, Fatma'ya önümüzdeki birkaç hafta içinde evine gelecek birini tutması gerektiğini söyler.
Fatma, kendisinin de birilerini aradığını ve internette iyi incelemelere sahip birkaç baca servisi bulduğunu paylaşıyor (önceki ağızdan ağza reklam yapanlara teşekkürler). Özellikle umut verici görünen bir çiftten bahsediyor.
Fatma hizmetlerden birkaçına göz atar ve sonunda birini seçer harika hizmet alır.
Fatma ve Ayşe'de dahil olmak üzere tüm arkadaşlarına anlatmaya başlar ve hatta yeni temizlenmiş bir bacası olan sıcacık şöminesinin bir resmini yayınlar (ağızdan ağza daha fazla paylaşım üretir!).

Toplamayı bırakın ve bağlanmaya başlayın. Bu, bugünlerde güçlü ağızdan ağza pazarlama stratejileri için önemli bir kılavuzdur.

 

Ağızdan ağza pazarlama nasıl oluşturulur?

Toplamayı bırakın ve bağlanmaya başlayın. Bu, bugünlerde güçlü ağızdan ağza pazarlama stratejileri için önemli bir kılavuzdur.

Elbette milyonlarca sosyal medya takipçisine sahip olabilirsiniz. Ancak kulaktan kulağa pazarlama yapmak için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmak için aktif ve ilgi çekici olmalısınız.

Bu, değerli bilgileri sağlamak, yorumları ve soruları yanıtlamak ve hatta kitlenizin olan kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerinden bazılarını paylaşmak anlamına gelir.

Takipçilerinize ne kadar bağlı olursanız, gerçek hayranlar ve destekçiler olma olasılıkları o kadar artar. Ve gerçek hayranlar genellikle ne yapar? Markanızı başkalarıyla paylaşır ve başka türlü ulaşamayacağınız yeni pazarlarda ağızdan ağza duyuruyu artırırlar. Örneğin okul arkadaşlarının olduğu bir Whatsapp grubunda.

Ağızdan ağza pazarlamada 4 strateji

Doğru strateji ile, markanız için istikrarlı bir tavsiye akışı ve başarılı bir şekilde tekrarlanabilir ağızdan ağza pazarlama yaratabilirsiniz.

Neyse ki, emrinizde çok sayıda ağızdan ağza kanal var - tavsiye programları, etkileyici programları, bağlı kuruluş pazarlaması ve daha fazlası. Ancak hangi kanalı seçerseniz seçin, belirli bir WOMM stratejisi geliştirmek önemlidir. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç kanıtlanmış WOMM stratejisi:

1. Kulaktan kulağa iletişim için tetikleyiciler oluşturun

Tetikleyiciler, gerçek bir reklam olmasa bile hedef kitlenize markanızı hatırlatan küçük ipuçlarıdır. Wharton pazarlama profesörü Jonah Berger şu örneği veriyor: Biri fıstık ezmesi deyince akla hemen ne geliyor? Jöle miydi? Bu durumda, fıstık ezmesi neredeyse bir jöle reklamı gibi davranır.

Bu, markanız için oluşturmak istediğiniz ilişkilendirme türüdür. Ünlü bir örnek, 1970'lerde Japonya'da yürütülen bir KFC kampanyasıdır. "Noel için Kentucky" değiştirilerek, Noel yemeği olarak bir fıçı kızarmış tavuk partisi dendi. Kampanya o kadar başarılıydı ki Japonya'daki birçok aile noel yaklaşırken Kentucky Fried Chicken sipariş etti ve gelenek haline geldi.

Hedef kitlenizin düzenli olarak gördüğü veya yaptığı bir şeyi bularak kendi tetikleyicilerinizi oluşturun. Markanızı bunlarla ilişkilendirerek, insanların sizi hatırlama ve hakkında konuşma olasılığını artırırsınız.

2. Hedef kitlenize hitap edin

Tüm pazarlama stratejileri gibi, ağızdan ağza pazarlama, hedef kitlesini ilk sıraya koyduğunda en iyi sonucu verir. Hedef kitlenize en çok neyin hitap edeceğini düşünün - etkileşimli bir yarışma, kamera arkası videosu vb. Kitlenize istediğini vermeye devam ederek, sosyal değer biriminize katkıda bulunabilir ve ağızdan ağza yayılacak sözler üretebilirsiniz.

3. Müşterilere değer sağlayın

Bahsetmeye değer markalar değer sağlayan markalardır. Bu ister bir sorunu çözmek ister benzersiz bir müşteri hizmeti sağlamak olsun, değer gören bir müşteri bunu başkalarıyla paylaşacaktır.

Değer sağlamak aynı zamanda bir müşterinin iyi niyetini kazanmanın en iyi yollarından biridir. Öyleyse, değer sunabilirseniz - ve göze çarpan bir şekilde - sadece olumlu bir müşteri yorumu kazanabilir ve kulaktan kulağa iletişiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

4. Duygudan yararlanın

Duygusal bağlılıklar, ağızdan ağza pazarlamanın en büyük itici güçlerinden biridir. İnsanlar bir marka veya ürün hakkında güçlü hissediyorlarsa, daha mantıklı bir seçenek ortaya çıksa bile, muhtemelen onu bırakmazlar.

Mutlu, üzücü, komik veya başka bir şey olsun, içgüdüsel olarak başkalarıyla paylaşmak isterler. Öyleyse, olumlu duygularla sonuçlanan deneyimler yaratabilirseniz, ağızdan ağza çabalarınız uzun bir yol kat edebilir.

WOMM'nin tavsiye pazarlamasından farkı nedir?

Ağızdan ağza pazarlama ve yönlendirmeli pazarlama ilk bakışta benzer görünebilir, ancak farklılıkları vardır.

Ağızdan ağza pazarlama, insanların markanız veya işletmeniz hakkında konuşmasını sağlamakla ilgilidir. Genellikle genel tüketici ilgisi veya benzersiz içerik aracılığıyla paylaşımı teşvik etmenin en iyi yollarını arar. WOMM, olumlu ya da olumsuz olsa da, hedef kitlenize marka bilincini yaymakla ilgilidir.

Yönlendirmeli pazarlama ise temel hedeflere ve belirli sonuçlar almaya odaklanır. Yönlendirmeler, markanızı kullanan veya tanıyan biri bunu ağlarındaki diğerlerine, genellikle bir arkadaşına, aile üyesine veya meslektaşına tavsiye ettiğinde gerçekleşir. Markanızı başkalarıyla paylaşıyorlar (böylece ağızdan ağıza yayılıyorlar), ancak açık bir amaçla - diğer kişiyi markanıza yönlendirmek için.

Yönlendirmeli pazarlama (ve birçok farklı türü) ağızdan ağza pazarlamanın bir bölümüdür. Başkalarına atıfta bulunma sürecinde ağızdan ağıza doğal olarak ortaya çıkması yaygındır. Ancak özünde, tavsiye pazarlaması yeni müşteriler kazanmanın proaktif bir yolu olarak tasarlanmıştır.

Ağızdan ağıza pazarlama ve tavsiye pazarlamasını birleştirmek

Çoğu pazarlama türü kulaktan kulağa bir şekilde kullanır. Yönlendirmeli pazarlama farklı değildir. Aslında, kulaktan kulağa iletişim, şirketlerin her zaman yeni müşteriler edinmesine yardımcı olur - bu, yönlendirmeli pazarlamanın temel amacıdır.

Bununla birlikte, toplu bir duyuru yapmak yerine, yönlendirmeli pazarlama daha kişisel olmanızı sağlar. Yönlendirmeli pazarlama, bireysel müşterileri bir ürünü veya hizmeti başkalarıyla paylaşmaya motive etmekle ilgilidir. Zamanla, bu tür pazarlama, müşteri sadakati oluşturmak ve uzun vadeli ilişkiler kurmak için çalışır.

Ağızdan ağza pazarlama ile yönlendirmeli pazarlama arasındaki en önemli fark, ikincisi, dönüşüm oranlarını ve diğer ölçümleri izlemenize izin vermesidir. Bir tavsiye programı ile işletmeler, müşteri paylaşımını teşvik edebilir ve tüm tavsiye sürecini organize edebilir. Doğru yönlendirme yazılımı ayrıca otomatik yönlendirme kodları oluşturabilir ve sürecin her adımı izlenebilir.

Bu pazarlama stratejilerinden biri diğerinden daha iyi değil. Aslında, ağızdan ağıza pazarlama ve yönlendirmeli pazarlama birbirine büyük fayda sağlayabilir. Her ikisini de genel pazarlama stratejinize entegre ederek, başarıya ulaşma şansınızı artırırsınız.

Diğer ilgili ağızdan ağza pazarlama terimleri

Önemli bir iş stratejisi olarak WOMM, diğer birçok pazarlama konseptinin yanında görülebilir. İşte karşılaşabileceğiniz birkaç yaygın sorun:

Buzz pazarlaması: Ayrıca astroturf olarak da bilinen bu, markanız hakkındaki sohbeti yaymak için önemli elçiler veya etkileyiciler edinmeyi içerir. Genellikle dikkat çekme teknikleri (ör. Videolar, mizah) kullanarak ve çevrimiçi vızıltı oluşturarak, belirli ürünler veya kampanyalar etrafında viral büyüme oluşturmaya odaklanır.

Viral pazarlama: Bu pazarlama türü, bilgiyi kişiden kişiye hızlı bir şekilde yaymak için kişinin mevcut ağına dayanır. 

Blog pazarlaması: Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bir blog aracılığıyla bir ürün veya hizmetin tanıtımıdır. Bu durumda, blog yazarı, etkileyici veya marka elçisidir. Birkaç stratejik reklam veya sponsorlu gönderi ile blogcular, takipçilerine hızla giden ve ardından bunu arkadaşlarıyla paylaşan içerikler oluşturur. Doğru bloglarla, bir işletme makul miktarda ağızdan ağza pazarlama üretebilir.

Sosyal medya pazarlaması: Bu, ağızdan ağza kelime oluşturmak için sosyal platformları kullanan bir dijital pazarlama biçimidir. Hashtag'ler ve paylaşımlar sayesinde, sosyal medyadaki içerik takip eden orijinal grup dışındaki insanlara ulaşmanın bir yoludur. Ve gördüğümüz gibi, tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden gelen paylaşılan içerik daha yüksek bir değere sahiptir.

Okunma 263 kez Son değişiklik Çarşamba, 09 Eylül 2020 11:54
Bu kategorideki diğerleri: « İhracat nedir? Bilgilendirici Pazarlama »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Image

Adres

- Adalet Mh. Manas Bulv. Folkart Towers B Blok No:39 K:34 D:3408 Bayraklı/İzmir