Blog

Bilgi her şeydir, paylaştıkça gelişir.

Pazartesi, 14 Eylül 2020 22:44

Bilgilendirici Pazarlama

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Bilgilendirici pazarlama ne anlama geliyor?

Şuana kadar geliştirilmiş tüm pazarlama kategorileri arasında bilgilendirici pazarlama, karmaşık bir ürün veya hizmetiniz olduğunda ve müşterinizi eğitmek istediğinizde kullanılması en mantıklı olan sistemdir. İnsanların ürünün kendileri için doğru olup olmadığına karar vermeden önce ürününüzü ve sorunlarını nasıl çözdüğünü anlamaları gerekir.

Muhtemelen sadece bilgilendirici reklamlarla değil, ikna edici reklamlarla da karşılaştınız.

Bilgilendirici pazarlamayla ilgilenmenizin nedeni ne olursa olsun, yakın kuzeni, ikna edici reklamcılık hakkında bilinecek çok şey var. İkna edici reklamcılığın riskleri ve zorluklarının yanı sıra faydaları da vardır. Konuyla ilgili bilginiz ne kadar derin olursa, şimdi ve gelecekte reklam kampanyanız o kadar iyi olacaktır.

Bilgilendirici Reklamcılık Nedir?

The Business Dictionary'ye göre, bilgilendirici reklamcılık, halkı;
1- bir ürünün faydaları ve özellikleri,
2- ne yaptığı veya neler yapabileceği,
3- rekabetle karşılaştırıldığında nasıl olduğu konusunda eğiten ve
4- nereden satın alınabileceğini anlatan her tür promosyon. Normalde bunu ikna edici ve marka oluşturucu reklamcılık izler.

Bilgilendirici ve İkna Edici Reklamcılık

İkna edici reklamcılığa kıyasla bilgilendirici reklamı tartışmadan önce, ikisi arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Bilgilendirici reklamcılık, tüketicilerin eylemlerine ilham vermek için gerçeklere ve rakamlara dayanır. Bazen, ikna edici reklamcılığın tam tersidir. Ancak gerçek şu ki, ikisi birlikte kullanıldığında genellikle çok iyi çalışıyor. Aslında ikna edici reklamcılıkta ve ikna edici tanıtımda kullanılan tekniklerin bir kısmını anlamak, özelliklerden çok faydaları açıklamak ve aktif dil kullanmak bilgilendirici pazarlamayı başarılı kılabilir. En büyük başarı için, bilgilendirici pazarlamada durum gerçekler ve somut bilgilerle yönlendirmeli ve ardından mizah, duygu vb. gibi daha popüler ikna edici reklam tekniklerinden bazılarıyla desteklemelisiniz.

Muhtemelen karşılaştığınız bilgilendirici reklama iyi bir örnek, reçeteli ilaç reklamıdır, reklamı yapılan reçeteli ilaçların yan etkilerini anlatan kısmı tipik olarak tüketiciler aceleyle ve mümkün olduğunca çabuk okular ve bu kısımda herhangi bir ikna edici teknik kullanılmaz. Bununla birlikte, ilacın kime yönelik olduğunu anlatan bir bölüm vardır. Yalnızca hedeflenen kitle reklamı sonuna kadar okur, çünkü en çok ilgilendikleri kısım burasıdır. Asıl pazarlama buradadır ve çoğunlukla ikna edici niteliktedir.

Bilgilendirici Pazarlama Doğruluğa Odaklanır

Bilgilendirici reklamcılığın temel özelliklerinden biri, materyalin eğitici olmasına odaklanmasıdır. Bu şekilde gitmeye karar verirseniz, markanızın doğru olduğu için itibarını korumak isteyeceksiniz; aksi takdirde geleceğini tehlikeye atarsınız. Bunu önlemek için, reklamınızda ki her gerçeği kontrol ettiğinizden ve yeniden kontrol ettiğinizden emin olun. Elbette, muhtemelen gerçekleri yanlış ifade etmeyecek veya yanlış bilgi vermeyeceksiniz. Gerçek tehlikenin olduğu yer burası değil. En büyük risk, bilgilerin yanıltıcı bir şekilde sunulmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, sağlık odaklı meyve suyu karışımları satan bir şirketi ele alalım. Çok iyi bilinmeyen ve zengin bir sağlıklı antioksidan kaynağı olduğu bulunan bazı egzotik meyveler hakkında reklamlar yayınlar. Şimdi, diyelim ki bu antioksidanlar, meyvelerin sadece bir çeşidinde bulundu, ancak bu çeşitlilik, işletmenin sattığı çeşitlilik değil. Bu durumda, bilgiler açıkça yanıltıcıdır ve bu da şirketi ciddi yasal sıcak suya sokabilir.

Ayrıca, reklamın ilk yayınlanmasından bu yana kaç yıl geçmiş olursa olsun, bilgilerinizi güncel ve doğru görünmesi açısından güncel tutmalısınız. Çalışmalarla desteklenen bilgiler sağlıyorsanız, iddiaları doğrulamak için yalnızca tek başına bir çalışma değil, çok sayıda çalışma olduğundan emin olun. Ama burada bitmiyor; İddialarla çelişen çok az çalışma olmalı veya hiç olmamalıdır. İlanınıza koyduğunuz her bir bilgi parçası, yayın anında iddiaların, iddiaların ve gerçeklerin çoğunun doğru olduğunu belirten güvenilir kaynaklarla desteklenmelidir. Ürünlerinizde ki zayıflıkları tartışmanız gerekse bile, doğruluktan kaçınmayın.

Ürün Yenilikleri ve Güncellemeler

Otomobil üreticilerinin, yazılım şirketlerinin ve ürünlerini düzenli olarak güncelleyen diğer çeşitli işletmelerin, yaptıkları değişiklikleri açıklayan veya en azından değişiklikleri gerekçelendiren bilgilendirici reklamlar hazırlamaları gerekir. Buradaki fikir, müşterilerinize döngünün içindeymiş gibi hissettirmektir. Bir otomobil üreticisi iseniz ve daha verimli araçlar üretiyorsanız, bilgilendirici pazarlamanız girişinde fosil yakıtların kullanımı ve iklim değişikliği üzerine bir dizi çalışmadan bahsedebilirsiniz. Ürününüzü değiştirirseniz ancak ürününüzü neden değiştirdiğinize dair doğru bir açıklama yapmazsanız, müşterileriniz bunu haksız görürler ve hatta markanızı dışlarlar.

Bilgilendirici reklamcılık, şirket yeni stratejiler belirlediğinde ve müşteri alışkanlıklarına ters düştüğünde de çok önemlidir. Bu durumda, işletmenin hareketini haklı çıkarmak için bilgilendirici reklama ihtiyacı olacaktır. Paket alanların fiyatlarını düşüren bir ağ hizmeti veya telefon şirketi düşünün. Telefon şirketi, bu hareketi haklı çıkarmak için, insanların kişiselleştirilmiş bir hizmet yerine paketleri tercih ettiğini gösteren çalışmalardan alıntı yapabilir. Dolayısıyla, yalnızca televizyon veya yalnızca internet gibi tek bir hizmet istiyorsanız, paketlenmiş bir hizmet için ödemeniz gereken daha yüksek fiyattan memnun olmayabilirsiniz. Ancak, şirketin kararı gerçeklere ve mantığa dayalı olarak sunulduğundan, deneyiminizde ki hayal kırıklığı en azından kısmen hafifletilecektir.

Şirket İçi Verileri Kullanma

Bilgilendirici pazarlamaya eklediğiniz güvenilir kaynakları veya bilgileri bulmak için her zaman şirketinizin dışına bakmak zorunda değilsiniz. Önceki bölümde bahsedilen ağ ve telefon hizmetini düşünün. Kendi müşterileriyle anket yaptıktan sonra birçok bilgi ve deneyime ulaşılabilir. Elbette, genel nüfusu kapsayacak kadar geniş olmayabilir, ancak işle mükemmel bir şekilde ilgilidir. Anket yeterince geniş bir numune alanı üzerinde yapıldığı ve ortalama tüketicinin alışkanlıkları söz konusu ve inandırıcı olduğu sürece, şirketin müşterilerinin çoğunu tatmin eden karar en mantıklı olanıdır.

Olabildiğince işinize özgü verileri kullanın. Bunu yaptığınızda, işiniz hem içe dönük hem de kararlı görünür. Bu, çevrimiçi video oyunları arasında yaygın bir eğilimdir. En son içerik güncellemelerini ve yamalarını sergilerler ve topladıkları kullanıcı verileriyle değişikliklerini desteklerler. Aslında, herhangi bir abonelik hizmetinin kullanıcılarından veri toplaması, bu verileri analiz etmesi ve değişiklikler hakkında kararlar almak için verileri kullanması gerekmektedir. Daha sonra değişiklikleri halka açık hale getirmeli ve ilgili verileri kullanarak bunları gerekçelendirmelidir.

Erişilebilirlik ve Tasarım Neden Kullanılmalı?

Bilgilendirici reklamınız tüm verilerle desteklense ve mantıklı olsa bile, izleyici için çekici değilse, o zaman başarılı olmayabilir. Bilgilendirici reklamcılıkta, ikna edici reklamcılıkta olduğu gibi, reklam tasarımının temel ilkeleri ve müşterilerin dikkatini çekecek teknikler önemlidir. Aslında, bilgilendirici bir reklamın kopyasının genellikle kuru olması, reklamın erişilebilir olmasını daha da önemli hale getirir. Görüntüleyenlerinizin dikkatini çekmenin bir yolunu bulamazsanız, reklamınız ile muhtemelen ilgilenmezler. Reklamınızı dinlemeye veya okumaya çalışsalar bile, reklamın oynatılması biter bitmez veya reklamı okumayı bitirir bitirmez büyük olasılıkla her şeyi unutacaklardır.

Bilgilendirme noktalarınıza koyduğunuz açıklama miktarı konusunda özellikle dikkatli olun. İdeal olarak, videolarınızı kısa tutmalı ve paragraflarınızı iyi aralıklı tutmalısınız; Kaynakların en önemli sonuçlarını açıklayın ve bunlara bağlantılar gönderin. Hedef kitleniz hikayenin tamamını istiyorsa, bağlantıları takip edebilirler. Kilit noktalarınız inandırıcı geldiği sürece, dinleyicilerinizin çoğu dinleyecek ve noktaları birer ilham olarak alacak.

Okunma 290 kez Son değişiklik Salı, 15 Eylül 2020 09:04

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Image

Adres

- Adalet Mh. Manas Bulv. Folkart Towers B Blok No:39 K:34 D:3408 Bayraklı/İzmir