Blog

Bilgi her şeydir, paylaştıkça gelişir.

Pazartesi, 10 Ağustos 2020 21:38

Sosyal Medya Pazarlaması

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Sosyal Medya PazarlamasıSosyal medya pazarlaması, markanızı oluşturmak, satışları artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için hedef kitlenizle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Bu, sosyal medya profillerinizde harika içerik yayınlamayı, takipçilerinizi dinlemeyi ve onlarla etkileşim kurmayı, sonuçlarınızı analiz etmeyi ve sosyal medya reklamları yayınlamayı içerir.
Şu anda başlıca sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat'tir.

Ayrıca, işletmelerin yukarıda listelenen sosyal medya platformlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olan bir dizi sosyal medya yönetim aracı da vardır.


Sosyal Medya Pazarlamasına Hızlı Bir Bakış


Sosyal medya pazarlaması ilk olarak yayıncılık ile başladı. İşletmeler, web sitelerine trafik ve umarız satış oluşturmak için içeriklerini sosyal medyada paylaşıyorlardı. Ancak sosyal medya, yalnızca içerik yayınlamak için bir yer olmanın çok ötesinde olgunlaştı.
Günümüzde işletmeler sosyal medyayı sayısız farklı şekilde kullanıyor. Örneğin, insanların markası hakkında ne söyledikleriyle ilgilenen bir işletme, sosyal medya konuşmalarını izler ve ilgili söylemlere (sosyal medya dinleme ve katılım) yanıt verir. Sosyal medyada nasıl performans gösterdiğini anlamak isteyen bir işletme, sosyal medyadaki erişimini, katılımını ve satışlarını bir analiz aracı (sosyal medya analizi) ile analiz eder. Belirli bir kitleye geniş ölçekte ulaşmak isteyen bir işletme, yüksek hedefli sosyal medya reklamları (sosyal medya reklamcılığı) yayınlayacaktır.
Bir bütün olarak, bunlar genellikle sosyal medya yönetimi olarak da bilinir.


Sosyal Medya Pazarlamasının Beş Temel Sütunu


1. Strateji


Hemen dalmadan ve sosyal medyada bir şeyler yayınlamadan önce, bir adım geri gidip büyük resme bakalım. İlk adım, sosyal medya stratejinizi düşünmektir.
Hedeflerin ne? Sosyal medya, iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir? Bazı işletmeler marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyayı kullanırken, diğerleri bunu web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için kullanır. Sosyal medya ayrıca markanız etrafında etkileşim oluşturmanıza, bir topluluk oluşturmanıza ve müşterileriniz için bir müşteri destek kanalı olarak hizmet etmenize yardımcı olabilir.
Hangi sosyal medya platformlarına odaklanmak istiyorsunuz? Yukarıda bahsedilen başlıca sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat'tir. Tumblr, Tik Tok ve Anchor gibi daha küçük ve gelecek vadeden platformlar ve Messenger, WhatsApp ve WeChat gibi sosyal mesajlaşma platformları da var. Başlarken, hedef kitlenizin üzerinde olduğunu düşündüğünüz birkaç platform seçmek, tüm platformlarda olmaktan daha iyidir.
Ne tür içerik paylaşmak istiyorsunuz? Hedef kitlenizi en çok ne tür içerik çekecek? Resimler, videolar veya bağlantılar mı? Eğitici veya eğlenceli içerik mi? Başlamak için iyi bir yer, bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak bir pazarlama karakteri oluşturmaktır. Ve bunun sonsuza kadar düzeltilmesi gerekmiyor; Stratejinizi sosyal medya gönderilerinizin performansına göre her zaman değiştirebilirsiniz.
Harika bir sosyal medya stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmak için, işte bir sosyal medya stratejisi ve sosyal medya pazarlama planı oluşturma konusunda uzun biçimli, adım adım kılavuzlarımız.


2. Planlama ve Yayınlama


Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlaması genellikle sosyal medyada tutarlı bir varlığa sahip olmakla başlar. Üç milyara yakın insan (3.000.000.000!) Sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya platformlarında yer alarak, markanıza gelecekteki müşterileriniz tarafından keşfedilme fırsatı veriyorsunuz.
Sosyal medyada yayınlamak, bir sosyal medya platformunda bir blog gönderisini, bir resmi veya bir videoyu paylaşmak kadar basittir. Tıpkı kişisel Facebook profilinizde paylaşacağınız gibi. Ancak kendiliğinden içerik oluşturmak ve yayınlamak yerine içeriğinizi önceden planlamak isteyeceksiniz. Ayrıca, sosyal medyadaki erişiminizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için, doğru zamanlama ve sıklıkta kitlenizin sevdiği harika içerikleri yayınlamanız gerekir.
Artık, Buffer Publish gibi, içeriğinizi tercih ettiğiniz zamanda otomatik olarak yayınlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli sosyal medya planlama araçları bulunmaktadır. Bu size zaman kazandırır ve hedef kitlenize içeriğinizle en çok etkileşimde bulunma olasılıkları olan zamanda ulaşmanızı sağlar.


3. Dinleme ve Katılım


İşletmeniz ve sosyal medyanız büyüdükçe markanızla ilgili sohbetler de artacaktır. İnsanlar sosyal medya gönderilerinize yorum yapacak, sizi sosyal medya gönderilerinde etiketleyecek veya doğrudan size mesaj gönderecek.
İnsanlar size haber vermeden sosyal medyada markanız hakkında bile konuşabilir. Yani markanızla ilgili sosyal medya konuşmalarını takip etmek isteyeceksiniz. Olumlu bir yorumsa, onları şaşırtma ve memnun etme şansınız olur. Aksi takdirde, destek sunabilir ve durumu daha da kötüleşmeden düzeltebilirsiniz.
Tüm bildirimlerinizi tüm sosyal medya platformlarında manuel olarak kontrol edebilirsiniz, ancak bu verimli değildir ve işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen yayınları görmezsiniz. Bunun yerine, işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen gönderiler de dahil olmak üzere tüm sosyal medyadan bahsetmelerinizi ve mesajlarınızı bir araya getiren bir sosyal medya dinleme ve etkileşim aracı kullanabilirsiniz.


4. Analytics


Yol boyunca, ister içerik yayınlıyor olun, ister sosyal medyada çalışıyor olun, sosyal medya pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğini bilmek isteyeceksiniz. Sosyal medyada geçen aydan daha fazla kişiye ulaşıyor musunuz? Bir ayda kaç tane olumlu söz alıyorsunuz? Markanızın hashtag'ini sosyal medya yayınlarında kaç kişi kullandı?
Sosyal medya platformlarının kendileri bu tür bilgilerin temel bir seviyesini sağlar. Daha derinlemesine analiz bilgileri elde etmek veya sosyal medya platformları arasında kolayca karşılaştırmak için Buffer Analyze gibi çok çeşitli sosyal medya analiz araçlarını kullanabilirsiniz.


5. Reklam


Sosyal medya pazarlamanızı büyütmek için daha fazla paranız olduğunda, dikkate alabileceğiniz bir alan sosyal medya reklamcılığıdır. Sosyal medya reklamları, sizi takip edenlerden daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.
Sosyal medya reklam platformları günümüzde o kadar güçlü ki, reklamlarınızı tam olarak kime göstereceğinizi belirleyebilirsiniz. Demografik özelliklerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve daha fazlasına göre hedef kitleler oluşturabilirsiniz.
Aynı anda birçok sosyal medya reklam kampanyası yürütürken, toplu değişiklikler yapmak, süreçleri otomatikleştirmek ve reklamlarınızı optimize etmek için bir sosyal medya reklam aracı kullanmayı düşünebilirsiniz.


Sosyal Medya Pazarlama Kaynakları


Sosyal medya platformları her zaman gelişiyor. Facebook ilk başladığında, insanlar yalnızca metin güncellemelerini paylaşabilir. Artık resimler, videolar, canlı videolar ve Hikayeler gibi pek çok içerik formatı var.
Dolayısıyla sosyal medya pazarlaması da her zaman değişiyor. Sosyal medyada başarılı olmak için en son değişiklikler ve stratejiler konusunda güncel kalmanıza yardımcı olmak istiyoruz. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynak:


Sosyal Medya Pazarlama Blogu


Buffer'ın sosyal medya pazarlama blogu Facebook, Instagram, Twitter ve daha fazlası için en yeni sosyal medya stratejilerini ve araçlarını kapsar.

Sosyal Medya Pazarlama Rehberi


Sosyal medyada yepyeni olan ve başlamak için basit bir yol arayanlar için bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmaya yönelik eksiksiz bir başlangıç kılavuzu.


Sosyal Medya Dinleme ve Katılım Rehberi


İşte sosyal medyayı dinleme ve katılımın bu kadar önemli olduğunu ve başarılı bir strateji geliştirmek için zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğinizi düşünüyoruz.


Sosyal Medya Analiz Rehberi


Sosyal medya verilerinizde çok sayıda bilgi ve içgörü vardır. İşte yedi basit, hızlı ve eyleme geçirilebilir sosyal medya analitiği ipucu.


Sosyal Medya Reklamcılık Rehberi


Sosyal medya reklamcılığı ile öğrenilecek çok şey var. Tam olarak nereden veya nasıl başlayacağınızı bilmek zordur. Pazarlamacıların sosyal medyada reklamcılık hakkında bilmesi gereken her şey burada.

Okunma 459 kez Son değişiklik Pazartesi, 17 Ağustos 2020 19:41

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Image

Adres

- Adalet Mh. Manas Bulv. Folkart Towers B Blok No:39 K:34 D:3408 Bayraklı/İzmir